طرحواره درمانی (ذهنیت طرحواره ای)

image 4aa076e5 e981 43ef 98a6 4f688ef17ed7

طرحواره درمانی چیست؟

طرحواره ها الگوها و چارچوبی برای نحوه نگرش ما به جهان هستند

 طرحواره چیست؟

آنها را به عنوان یک نقشه راه یا میانبر در نظر بگیرید که به ما کمک می کند تا حجم زیادی از اطلاعاتی را که روزانه دریافت می کنیم ، پردازش کنیم. طرحواره ها به ما کمک می کنند تا تلاش های شناختی مورد نیاز برای طبقه بندی این اطلاعات را در ذهن خود کاهش دهیم. طرحواره ها از سنین پایین ایجاد می شوند اما می توانند در بزرگسالی نیز شکل بگیرند.

اهميت طرحواره درمانی

همانطور که تا کنون حدس زده اید ، طرحواره ها از این نظر بسیار مهم هستند که بر طرز فکر و رفتار ما حتی بدون نظر آگاهانه ما تأثیر می گذارد.بنابراین الگوهای طرحواره مفید نمی تواند منجر به الگوهای منفی یا ناکارآمد افکار ، احساسات و روش های مقابله شود.اینها در صورت عدم رسیدگی می توانند در طول زندگی ادامه داشته باشند. چند مثال از طرحواره های بی فایده عبارتند از:  هیچ کس من را دوست ندارد، من آشفته هستم و  اتفاق بدی رخ خواهد داد .

شكل گيری طرحواره های ناسازگار 

برآورده نشدن نیازهای عاطفی اصلی در دوران کودکی ، عامل اصلی توسعه طرحواره است. این نیازهای عاطفی اصلی عبارتند از:

  1. احساس امنیت و وابستگی ایمن به دیگران
  2. احساس هویت و خودمختاری
  3. آزادی بیان احساسات خود و درخواست آنچه از دیگران نیاز دارید
  4. توانایی بازی و خودجوش بودن
  5. محدودیت ها و محدودیت های ایمن و متناسب با سن با
  6. مشاهده آنها ، می توانید نگرش ها و رفتارهای آنها را شناسایی یا درونی کنید ، که منجر به شکل گیری طرحواره ها و یا روش های مقابله می شود.

طرحواره درمانی چیست؟

طرحواره درمانی با هدف برآوردن نیازهای عاطفی اصلی مراجعین به روشهای سالم انجام می شود. طرحواره درمانی به شناسایی طرحواره های ناسالم و روش های مقابله کمک می کند و الگوهای فکری ، احساسات و رفتار سالم تری را جایگزین آنها می کند. می توان از آن برای درمان اختلالات شخصیت و خلق استفاده کرد و مشخص شد که در درمان اختلال شخصیت مرزی مفید است .

مراحل طرحواره درمانی 

شناسایی طرحواره های ناسازگار و روش های مقابله از طریق مصاحبه های درمانی و پرسشنامه ها.
شناسایی این الگوهای منفی در زندگی روزمره مراجعین.
جایگزینی فعال افکار ، رفتارها و روشهای مقابله منفی با روشهای سالم تر.

دوره‌ تربیت طرحواره درمانگر

امکان آموزش در این زمینه ها از طریق کارگاه های آموزشی و فعالیت های توسعه حرفه ای وجود دارد. دوره های آموزشی  تربیت طرحواره درمانگر گروه آموزشی روان کارگاه  این موضوعات را پوشش می دهند. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های روانشناسی و مشاوره ،مددکاری و پزشکی مجاز به شرکت در این دوره هستند.

مدرس  دوره آنلاین کارگاه طرحواره درمانی (تربیت طرحواره درمانگر )که به مدت 40 ساعت برگزار می گردد  استاد ارجمند جناب آقای دکتر یعقوب شفیعی فرد (  متخصص روانشناسی سلامت و مدرس ممتاز کشوری) می باشد

ممکن است شما هم دوست داشته باشید
Tags: مقالات

پست های مشابه